Nevím, jestli si dnes osmička účastníků velikonočního soustředění nesplete pomlázku s raketou a nevydá se koledovat s ne úplně tradičním náčiním. Rozhodně ale projevila dost velký zápal – místo cestování po chatách a chalupách a hodin strávených před počítačem nebo televizí se rozhodli věnovat sportu. A přestože většina z nich měla různé plány („v sobotu dopoledne ještě přijdu, ale pak už ne“, „v neděli už nebudu“ apod.), nakonec jedinou absencí byl jeden vynechaný trénink Aničky Vojtkové. Dál tréninkovou skupinu tvořila Karolínka Krajčová, Honza Vorlík, Míša Zelinková, Honza Voda, Robert Chalupecký, Berta Ausbergerová a Šárka Vlášková. I přes menší organizační trable proběhlo všech šest tréninků, stihli jsme víceméně všechno, co bylo v plánu, a na závěr si i pěkně zablbnuli.

Ve čtvrtek a pátek jsem se přesvědčil, kolika různými způsoby se dá pochopit věta „chci dva kurty na dvě hodiny“. Jednou jsme měli napsaný jeden kurt na dvě hodiny, podruhé dva kurty na jednu hodinu. Naštěstí nám jednou ustoupili šermíři a podruhé se zjistilo, že pan Krajča rovná se SK Prosek, a tak není problém zabrat kurty rezervované pro trénink dorostu. O víkendu už ale všechno běželo, jak mělo, frekvence tréninků se zvýšila na dva denně a přituhlo i v jejich náplni.







Za páteční fotky děkuji p. Ausbergerovi

Protože program soustředění prakticky odpovídá tomu, co se skutečně dělalo, nechám ho na rozklik a nebudu už náplň tréninků podrobněji popisovat. Samozřejmě byla jejich atmosféra mnohem lepší než ve škole: menší počet hráčů a trojice vzorů ze starší skupiny nutily k tvrdší práci. Já měl taky dost času všechny obejít, nahrávat jim na složitější kombinace a víc vysvětlovat, opravovat, okřikovat… no a tak. Jediným stínem na celém prodlouženém víkendu byla zničená raketa Aničky Vojtkové. Ještě jednou apeluji na toho, kdo to udělal, aby si a) vzpomněl, b) Vojtkům se pak přihlásil a škodu nahradil.

Myslím, že si všichni, snad s výjimkou Káji a Aničky, odnesli z velikonočních tréninků hlavně představu o pohybu po kurtu, různých variantách a poučení o tom, kdy má smysl kterou volit. Nedělám si iluze, že už ve středu na tréninku budou někteří stěží umět i základní tříkrokový systém, ale aspoň budou tušit, že to jde i jinak, a až příště řeknu „china jump“, nezůstanou koukat s otevřenou pusou. Velkou spokojenost vyjadřuji s Míšou (ostatně byla motivována, protože jsem ji řadil do lepší skupiny střídavě k Honzovi a Aničce), Bertou (která zvládla všechny tréninky navíc s úsměvem) a když přimhouřím oči nad některými cvičeními na fyzičku, pak s Honzou Vorlíkem. Ani ostatní ale tréninky jen tak neodchodili.

V závěru jsem pak už režim trochu rozvolnil, pan Jurka tak při své nedělní návštěvě viděl už jen zápasy a potom čtvrt hodiny řádění se spoustou míčů, kýblem a dvěma krabicemi, které je zachyceno i na druhé sérii fotografií. Ale myslím, že hráči večer odcházeli spokojení nejen proto, že jsem jim tohle blbnutí povolil.







Trocha nedělního řádění

Podrobný program soustředění:

1 – tříkrokový pohyb po kurtu, základní údery na síti (kraťas, kraťas křížem, sklepávání)

2 – možnosti pohybu do předního forehandu a backhandu, výhoz od sítě, kraťas zezadu po lajně

3 – pohyb do stran, plácačka, drivy po lajně, sklepávání na síti

4 – zadní forehandový roh – pohyb, údery – kraťas po lajně, kraťas křížem, lob; úhlopříčka

5 – zadní backhandový roh – pohyb, údery s oběhnutím – kraťas, kraťas křížem, lob; úhlopříčka

6 – pohyb po celém kurtu, dril – úhlopříčky; smeč a obrana smeče