Ve dnech 3.-8. srpna proběhlo každoroční velké letní soustředění našeho oddílu, které hostily Kralupy nad Vltavou. Do prostor Dvořákova gymnázia a badmintonové haly v Kralupech se sjelo šest desítek badmintonistů nejrůznějšího věku od kategorie U9 až po dospělé, aby strávili týden tvrdou prací na kurtech, na oválu, schodech i dalších místech. Náročný program všichni zvládli se ctí a lze tak s velkou radostí konstatovat, že herní fáze letní přípravy naše hráče správně „nakopla.“
Prohlédněte si: velkou galerii fotografií
Tak jako každý rok se na úspěchu akce zasloužilo velké množství lidí a institucí. Za dlouhodobou podporu a poskytnutí prostor moc děkujeme Dvořákovu gymnáziu a jeho jídelně, která nám zařídila stravování ve všedních dnech. Nemenší díky patří restauraci U zeleného stromu, která hostila naše hladové hráče o víkendu. Samozřejmě také badmintonové hale Kralupy nad Vltavou, na jejíchž 10 kurtech jsme se doslova non-stop připravovali. Dále místním institucím – sokolskému atletickému areálu, letnímu otevřenému koupališti, kinu Kralupy či bowlingu, kde jsme si krátili volné hodiny a minuty. Společnosti Yonex za materiální podporu, Aničce Krajčové za grafický návrh letošního modelu triček, společnostem Adler a Termotisk za jejich výrobu a centru Knoflík i Badmintonové škole Letňany a BadmintonCoach.cz za zapůjčení nářadí a řady užitečných drobností.
Největší klobouk dolů pak zaslouží trenérský a organizační tým, hráči, kteří nad rámec své vlastní přípravy pomohli s vedením tréninků pro mladší kamarády, a samozřejmě také hráči a jejich rodiče za to, že zvládli celý program a přežili i skromnější podmínky pobytu výměnou za velkou (nejen) badmintonovou zkušenost.
Jak celá akce probíhala?
V sobotu 3. srpna ráno se do místa konání sjel trenérský tým, který připravil jednak tělocvičny na Dvořákově gymnáziu, jednak obstaral důležité základní nákupy. Po obědě v restauraci U kotvy a jedné Lucčině nezapomenutelné hlášce (za kterou ve výsledku nespravedlivě dostala diplom Šárka ;-)) nastala jako vždy hektická fáze sjíždění a nastěhování hráčů. Ti se ale nakonec bez problémů vešli do prostor hudebny, velké a malé tělocvičny a mohli si vyslechnout úvodní slovo a pustit do kondičních testů.
Jejich průběh letos narušil déšť, a tak nemáme otestovánu vytrvalost našich hráčů Beep testem, stejně tak nedokončila většina skupin ani člunkový běh – illinois. Zato však všichni hráči zkusili svou pohybovou zdatnost v Iowa-Brace Testu a až na náročný kozáček a „proskočení oknem“ se s ním poprali velmi dobře. Další testy už patřily buď do naší standardní baterie, anebo do baterie ČBaS – tedy konkrétně – skok do dálky z místa, šestiskok, kliky za 1 min, sed-leh za 1 min, hod 3 kg medicinbalem, výška výskoku a hloubka předklonu.
Navečer se počasí umoudřilo a složené týmy hráčů (vesměs) mladších kategorií mohly zabojovat o první body do celotáborové hry – tučňákovy cesty, jejíž hrací desku a mapu světa během dvou dnů usilovné práce připravily trenérky Kačka a Anežka. Družstva s názvy jako Mladiství, Kůl, Krvaví Párcy nebo Zfetovaní šmoulové zkoušela štěstí v disciplínách „badmintonové olympiády“ například v podání na terč, hře kámen-nůžky-papír, skákání přes švihadlo a dalších. Zábavné bylo též přenášení balonků naplněných vodou, které vyžadovalo týmovou spolupráci – a také nám způsobilo lehce mokrou podlahu v trenérské místnosti při přípravě…
Od nedělního dopoledne se naplno rozjel program, který pro všechny účastníky otevíral v 6:45 budíček, a po snídani už od 8 hodin první badmintonové fáze. V dopoledním programu měly mladší týmy C a D možnost využít nahazování, nastřelování a opravování od starších spoluhráčů z týmů A a B – tato vzájemná pomoc je pro nás čím dál lépe fungujícím prvkem. Také letos se céčkaři a déčkaři mimořádně snažili při tréninku se staršími vzory a kamarády, zatímco ti se mohli naučit, jak vysvětlovat badmintonovou techniku, a zlepšovat tak své porozumění badmintonu. Po obědě už obě skupiny cvičily samostatně a k badmintonovému tréninku přidaly vždy i náročnou hodinu atletiky – ať už na oválu, schodech či prostřednictvím posilovacího a kompenzačního cvičení. Letošní novinkou byla dobrovolná fáze s Vaškem Palánem, která celkem 3x proběhla ještě ve večerních hodinách.
Nedělní večerní program měly pod palcem Šárka s Luckou a připravily zajímavou aktivitu, při které všechny týmy kmitaly sem a tam, nosily si indicie a luštily zašifrovaný vzkaz. To se po několika desítkách minut i podařilo a ukázalo se, že badmintonisté mají také „pod čepicí.“
V pondělí se nám otevřela také školní jídelna, s novou paní vedoucí, staronovým personálem a stále stejně vysokou úrovní jednak samotné kuchyně, jednak péče o naše malé i velké sportovce. Tréninky na schodech a náročný badmintonový program, v jehož rámci hlavně skupina B vyběhala kurty na všechny způsoby, prověřil morálně volní vlastnosti hráčů. Letos nás ale aspoň neničilo vedro jako v minulém roce, v halách se povětšinou dalo dýchat a nějakou tu přeháňku jsme také přežili a nerozpustili se.
Večerní program pondělí pod taktovkou starších kluků zařídil velmi zábavnou „pípací“ hru se zavázanýma očima a šampiony, kteří měli v rukou ostře práskající ručníky. Hra tak zábavná, že za ni byly uděleny hned tři diplomy, a zahráli si ji nakonec i někteří trenéři…
Úterý znamenalo odpočinkový den, bohužel také během něj opravy na topení způsobily odstávku teplé vody v gymnáziu. Alespoň mohlo dojít na trochu toho zdraví prospěšného otužování. Pravda, že na ně došlo zejména během výpravy na koupaliště. Předpověď počasí jednoznačně slibovala 28 stupňů, pod mrakem – a bez deště. Krátce po zakoupení vstupenek a prodrání se na koupaliště se ale bez ohledu na meteorology spustil déšť a neustal po celou následující hodinu. Do vody jsme stejně vlezli, zábavné záběry z GoPro si také ujít nenechali, ale své odpočinkové a relaxační kouzlo to úplně nemělo… navíc při mokré cestě zpět přes polovinu města. Alespoň jsme se pobavili Šimonovou hláškou krátce po odchodu z koupaliště: „Jediné, co mám na sobě suché, jsou plavky.“ 🙂
Starší skupinka oprášila tradici minulých soustředění (ještě v Benátkách) a vyrazila na bowling, kde pohříchu na dvou drahách vyhrávali zejména naši neprosečtí hosté. Všichni společně pak ještě večer vyrazili do kralupského kina, kde namísto plánovaného Aladina zhlédli neplánovanou předpremiéru Toy Story 4 a odpočali si tak u nenáročného animáku.
Středa, druhý velmi náročný den v programu campu, znamenala jednak opět dvoufázový badmintonový trénink (pro skupiny C a D zpestřený Romčinou aerobikovou rozcvičkou), jednak tradiční večerní kruháč. Letos se odehrával v hale, a to odděleně pro mladší a starší skupinu. Mladší mohli poctivým a kvalitním cvičením získat body do večerní týmové hry; nejvíce jich pro svá družstva vybojoval Filip Hroch a Natálka Kohoutová jako dva nejlépe cvičící hráči. Na závěr ještě družstva předvedla své pokřiky a bojové pózy – a mezitím už se do posilování pustili hráči skupin A a B. Pro ně měl kruháč spíše stabilizační ráz a posloužil jako kompenzace jednostranné badmintonové zátěže.
Čtvrtek byl posledním celým a plnohodnotným dnem soustředění. Dopoledne se své aerobikové rozcvičky dočkaly také skupiny A a B, Romča připravila několik vtipných kroků a pěknou sestavu, která končila zábavným „koníčkem“ a hráči ji zvládli na konci odcvičit i sami po paměti.
Dlouhý večer odstartovalo předání odměn za tučňákovu cestu, kde Kuba dovedl svůj tým Krvavých párků k vítězství, další medailové příčky obsadili Fičáci a Zfetovaní šmoulové. Následně pobavilo účastníky tradiční udílení diplomů, většinou za nebadmintonové události a „projevy“ – letos jsme tedy udělili následující diplomy:
Kačce Ledererové za lehké opoždění
Marice Ivankově za večerní namazání
Justýnce Bíbové jako Insta-královně
Michalu Piherovi za velkou-malou píšťalku
Kristýně Zátkové za seňoritu v Penny
Lukášovi Mrázkovi za vytrvalost na oválu
Danu Nachtmanovi za hrníčkový atentát
Kristýnce Gerbelové za sandálový běh
Agátce Maixnerové jako švihadlové princezně
Kristiánu Bíbovi za tréninkový Star-Dance
Vládíku Svobodovi za zapomenuté tenisky
Kryštofu Zátkovi za gentlemanskou pomoc
Natálce Kohoutové za učebnicové angličáky
Filipu Hrochovi za vyběhnutí Empire-State
Petru Piherovi jako vrchnímu paklíčovi
Klárce Zátkové za (ne)uvěřitelný příběh tučňáka
Kubovi Bártovi za nákup v dámském oddělení
Ondrovi Korandovi za basketbalového pálkaře
Terce Šturcové za jednoruční touhu
Verče Flusserové za to, že na velikosti záleží
Klárce Gerbelové za sestru v sukni
Danu Voráčkovi jako tužkovému propichovači
Pepovi Mrázkovi za cirkusový driblink
Klárce Tvrdíkové za domácí kino
Amálce Maixnerové za sourozeneckou výchovu
Kryštofu Coufalovi za nahazování patky
Filipu Titěrovi za prošťouchnutou matraci
Natálce Staré za luxusní večerní odvoz
Verče Tvrdíkové jako „kočičí mámě“
Káje Nachtmanové za depilaci a umlčení (Ivči)
Kristině Kozempelové jako mokré kadeřnici
Janě Flusserové za agresivní pipku
Gabča Kuptíkové za Avengers-experta
Pepovi Rákosníkovi za útulný pokojíček s atomovým krytem
Honzovi Solarovi za teoretickou přípravu
Šimonovi Pražskému za suché plavky
Ivče Treperové jako chlupaté popelnici
Vandě Sedláčkové za šifru mistra Leonarda
Kubovi Pavlíčkovi za profesionální úsměv
Sebovi Janíčkovi za uměleckou fotografii
Míše Zelinkové za catering „na pizzu“
Michalu Vašátkovi za vrchní pipku
Šárce Vláškové za počítání regálů v Globusu
Vencovi Podivínovi za transformaci na kyklopa
Vaškovi Palánovi za večerní výchovu
Michalu Morávkovi jako kladenskému bowlerovi
Vaškovi Obhlídalovi za eskortní poptávku
Kubovi Riegrovi za rozplácnutou pipku
Márovi Schumpetrovi za deblového diktátora
Honzovi Šnaiberkovi za místní karamelky
Petru Krejčímu za večerní hrátky ve dvou
Tomáši Orlíkovi jako indiánskému náčelníkovi
Vojtovi Dohnalovi za vůni klády
Lucce Mockové za hlásnou troubu
Kačce Tomáškové za content-managera
Anežce Limanovské za šipku s překvapením
Romče Čechové za špatně zahnuté brčko
Tomášovi Krajčovi za nejtiššího DJe
Ještě dodejme, že část programu (tu větší, tu menší) s námi absolvovali i další hráči a hosté – Anička a Bětka Marešovy, Vašek Holič, Natka Pávová, Jirka Zlatník, Honza Vorlík a Miloslav Beznoska.
Krátce po deváté hodině pak konečně přišel na řadu očekávaný DJ Bob a rozjela se diskotéka, která měla díky Vaškově diskokouli i patřičné světelné efekty a užily si ji všechny věkové kategorie účastníků 😉 Pohříchu ani poté se ještě hodně hráčů neuložilo ke spánku, ale spřádali plány na kanadskou noc, takže došlo na nejrůznější vtípky na adresu hráčů ve velké tělocvičně, kteří se probudili pod velkou větví a mohli si připadat jako v džungli, našli své nehty rudě nalakované, nohy či ruce popsané fixami a tu a tam i tělo zasažené depilačními vosky…
Přesto se účastníci v pátek srdnatě poprali s programem, který zahrnoval plnou tréninkovou fázi dopoledne, a odpoledne pak zakončení celého soustředění v podobě turnaje skupin B, C a D a volných zápasů pro hráče ze skupiny A. Zhruba v šest hodin po velkém úklidu na hale i na gymnáziu jsme mohli předat klíče a opustit tak „Kralupské badmintonové Ghetto“ – místo, které nám opět skvěle posloužilo k nastartování přípravy všech kategorií.
Starší hráči budou až do konce srpna pokračovat doma v BB Areně a na Proseku, mladší čekají dva turnusy příměstského soustředění – Letní školičky a přípravných campů; a to by bylo, abychom formu do začátku podzimní části sezóny nevyladili, jak se sluší a patří.
Badmintonu zdar, a tomu proseckému zvláště!
No Comments Yet