WhatsApp Image 2021-06-03 at 10.28.43Ve dnech 3.-6. června se konal v Rakousku turnaj Hofsteig Youth. Společná výprava z Prahy pod vedením trenérů Markéty Osičkové a Tomáše Krajči se zúčastnila jak čtvrtečního turnaje týmů, tak i navazujícího turnaje jednotlivců, který se počítá do kvalifikace na mistrovství Evropy U15. Společný „Team Praha“ dokázal zvítězit v konkurenci 11 družstev a odvezl si krásný pohár za 1. místo. V individuální soutěži jsme pak dosáhli na medaile díky Marku Čepelovi, Kryštofu Coufalovi a Filipu Titěrovi.

Výsledky: týmová soutěž | individuální turnaj

Team Praha: Erika Osičková, Marek Čepela (Astra Praha), Amélie Maixnerová, Štěpánka Nýdrlová, Kryštof Coufal, Filip Titěra (SK Prosek Praha); trenéři Markéta Osičková a Tomáš Krajča

Turnaj v době covidu – dobrodružství pro všechny strany

Turnaj po více než půl roce byl obrovskou motivací a zážitkem pro všechny zúčastněné. Velký dík patří Markétě za přihlášení, organizaci výjezdu a zajištění skvělého ubytování na horské farmě v obci Sulzberg, kde nám sice cinkaly kravské zvonce a smrděly kupy hnoje, ale mohli jsme obdivovat krásné výhledy na hory a být soběstační nejen v přespání, ale i vaření – a také ochutnat čerstvé mléko, vajíčka či sýry.

Zážitkem bylo sledování a vývoj covidových opatření pro cestování i turnaj samotný. Vyplňování různých formulářů trochu připomínalo cestování za dob socialismu a žádosti o výjezdní doložku. Nakonec se ale nejvíce kontrolovalo až přímo v místě turnaje, kde místní hygiena zásadně omezila počet hráčů v hale (řada dětí se tak vůbec nedostala do soutěže) a alespoň formálně bylo třeba dodržet nejen negativní testování, ale i třeba rozdělení lidí na jednotlivé sedačky na tribuně s rozestupy, nošení respirátorů FFP2 (takže jsme s Markétou za 4 dny hraní byli prakticky „udušení“) a další omezení typu nepodávání rukou či přebírání cen stylem „tak támhle si ze stolečku můžete vzít medaili.“

51228222597_ca1a5827b0_k

Ačkoli pandemie po celé Evropě spíše ustupuje, měli jsme obavy – naštěstí nám správně, negativně, vyšly jak testy doma, tak i testování v pátek ráno před započetím individuálního turnaje. Ne tak dobře dopadl jeden švýcarský klub, který měl pozitivního trenéra, jeho hráči tak museli spolu s ním do karantény. Pro nás to mělo příznivý efekt, že se do soutěže dostala i Erika, která jinak cestovala jen na soutěž týmů. A ostatně Štěpánka také zažila pěkné drama, když v úterý odpoledne odcházela z tréninku s definitivním verdiktem, že do Rakouska nepojede, a v jedenáct večer jsme ji budili, aby si sbalila trička, protože se posunula z reserve listu do soutěže…

Hofsteig Team Cup: nečekané vítězství Pražanů

WhatsApp Image 2021-06-03 at 19.28.28Po všech odhláškách a změnách nakonec do čtvrtečního týmového turnaje zasáhlo jedenáct družstev z ČR, Rakouska, Německa, Itálie, Belgie a Švýcarska. Byly to jak klubové výběry, tak i regionální centra a jejich hráči poskládání (tak jako my) ze dvou a více klubů. Hrálo se systémem na 5 zápasů v utkání (1x každá disciplína) a pavoukem s dohráním konečného umístění.

Praha byla nasazena rovnou do čtvrtfinále, kde jsme čekali na vítěze dramatického souboje mezi Kelagem Kärnten a TV Refrath 2. Nakonec první kolo lépe zvládl německý tým z Refrathu, a to nám nabídlo zajímavou konfrontaci – až na Marka byli naši hráči všichni ročníky narození 2008/9 a „béčko“ Refrathu také obsahovalo mladé německé hráče stejného věku. Vstup do turnaje byl složitý i proto, že po dlouhé době nehraní byli naši hráči vesměs nervózní a potřebovali se „rozkoukat.“ Kryštof s Filipem však zvládli úvodní čtyřhru s párem Schmitz-Strack. Naopak Ami s Erikou podlehly dvojici Hermel-Iffland. Za stavu 1:1 nás podržely singly, Ami porazila silnou soupeřku Kalliope Hermel 21:15 a 21:19 a Marek si věděl rady s Johanem Strackem. Ve dvou těsných setech jsme pak vyhráli i mix (Marek+Štěpa) a výsledek 4:1 nás posunul do semifinále.

Belgičané jsou pro nás na mládežnických turnajích vždy obrovskou výzvou. Z utkání s výběrem Badminton Vlaanderen jsme tak měli zdravý respekt, měli hráče ročníků 2007 a velmi technicky šikovné i rychlé, jak je u Belgie obvyklé. Tentokrát jsme ale podali výborný výkon a zvítězili 3:2. Soupeř bodoval v úvodním deblu, i když Kryštof a Filip hráli s technickou dvojicí Mabbe-Pipeleers na tři sety a zápas trval 43 minut. Skvěle ale zahrály Ami s Erikou, které výkon z předchozího utkání otočily o 180 stupňů a doslova rozstřílely pár Boonen-Van Parys. A opět jsme se mohli spolehnout na skvělé singly! Marek přehrál technického, ale silově méně disponovaného Mabbeho ve dvou setech. A Ami díky obrovské herní disciplíně a chytré rozehrávce nečekaně porazila Tammi Van Wonterghem 21:16 16:21 a 21:18. Cenný výsledek a skvělý výkon! V závěrečném mixu ještě Flandry upravily výsledek na 3:2 z pohledu našeho družstva, mohli jsme se tak těšit na finále!

51227201036_e60df36533_k

Soupeřem nám byl výběr BVO Uzwil, švýcarský klub, který se především spoléhal na dva silné hráče ročníku 2007, kteří hráli singly a spolu mix. A protože na výhru stačily tři body, bylo potřeba někde jejich „odpor“ zlomit. Takticky jsme upravili sestavu a i když nám ostatní trenéři nedávali moc nadějí, věřili jsme, že dokážeme udělat poslední zlatý krok. Zdárně k němu přispěl debl Marek-Kryštof výhrou nad Berendonkem a Jäggim ve dvou setech. Ami s Erikou přehrály Gantenbein a Germann také na dva sety. Do hry šel v tu chvíli Mára a proti němu skvěle se pohybující a uvážlivě rozehrávající soupeř Noel Tappeiner. V prvním setu vítězí Márův nátlakový a razantní badminton 21:11. Druhý set a jako by někdo našeho hráče „vypnul“ – 8:21. Do třetího se ale nastartuje s tím, že jde vyhrát, a jak řekne, tak udělá: 21:13 a při skóre 3:0 je o našem vítězství rozhodnuto! Po domluvě obou týmů jsme už nedohrávali singl dívek a nechali jsme jen Filipa a Štěpánku zahrát si mix, ačkoli ve výsledcích je uvedena jejich výhra, ve skutečnosti jej prohráli, takže finále skončilo výsledkem 3:2 pro tým Prahy.

Kombinace dobře „trefených“ sestav, nadstandardních výkonů a vzájemné podpory a fandění vedla k nečekané a radostné výhře. Navíc jsme si zvykli na halu a dobře se v týmovém turnaji rozehráli. Mohli jsme se tak jen těšit na třídenní individuální klání.

Hofsteig Youth International: tři medaile a řada krásných výkonů

51229997690_a9dd63ffd5_k

V individuálním turnaji jsme získali tři medaile. Marek obsadil druhé místo v singlu, v mixu po zranění partnerky Barči Bursové také druhé místo (ač byla velká šance i na výhru). A velké překvapení nám nachystali Kryštof s Filipem, když získali bronzové medaile v deblu po fantastických výkonech v sobotním programu. Organizátoři je nasadili jako 3/4, což nám přišlo jako poněkud přehnané, ale kluci to „vzali za své“ a v duchu sebenaplňujícího se proroctví fakt získali bronz. Klobouk dolů.

A klobouk dolů i před ostatními, kteří prošli ze skupin či sehráli vyrovnané a kvalitní zápasy se staršími protihráči.

Postupně od nejmladší Štěpánky – ta si zahrála nejméně, když s Filipem uhráli jedno kolo v mixu. V singlu vypadla už v základní skupině, litovat může prvního zápasu se Sophií Lehmann, dva vyrovnané sety, ale Štěpa vůbec nehrála své „jedovaté“ údery (to nemyslím prasátka 😉 ) a trochu se bála. Naopak proti turnajové jedničce Maře Hafner z Lucemburska hrála Štěpánka odvážně a velmi dobře, podlehla jí 20:22 a 14:21. V deblu spojila síly s šikovnou Švýcarskou Nishkou Sharmou, ale hned v prvním kole vypadly s nakonec stříbrnými Bonnemann a Rusli 16:21 a 17:21.

Erika původně hrát vůbec neměla, do turnaje se dostala na poslední chvíli, a to ji pořádně motivovalo. V singlu tak hned v prvním zápase zaskočila šikovnou Lisu Bonnemann agresivní, nátlakovou hrou. Pak sice podlehla na tři sety Kalliope Hermel, ale zase na tři sety vybojovala postup proti italské soupeřce Anně Hell. V pavouku pak porazila Lorraine Rusli 23:21 ve třetím setu, tedy „na jistotu“ 🙂 a nestačila až ve druhém kole na Báru Bursovou. V deblu s Ami měly holky těžký los, německým soupeřkám Poluektov a Steffes nestačily v razanci a deblové sehranosti.

51228796274_10cc40dd17_k

Ami hrála i v individuálním turnaji skvěle a zatím svůj nejlepší badminton. S Kryštofem v úvodním mixu sice prohráli s německou dvojicí Emmerich-Iffland, ale bylo to po setech 23:25 24:22 a 17:21 a z obou stran velmi kvalitní hře. V singlu se Ami prostřílela suverénně ze skupiny. Porazila Marii Laru De March z Itálie 21:13 a 21:11, nasazenou Aurelii Wulandoko z Německa dokonce 21:9 a 21:15 a nezaváhala ani se Slovinkou Tinkarou Alič 21:11 a 21:12. V pavouku si podobně jednoznačně poradila se šikovnou Švýcarkou (později vítězka mixu) Anic Metzger 21:11 a 21:12. Nad její síly už pak byla ve čtvrtfinále francouzská hráčka Margoux Lasis 14:21 a 10:21 – Lasis měla odpovědi na Amálčiny nátlakové údery a dokázala hrát a pohybovat se v tempu, které Ami nestíhala.

Filip k druhému kolu mixu přidal postup do pavouka v singlu. V základní skupině sice prohrál hned první zápas s Benno Oswaldem, pak ale nečekaně porazil francouzského soupeře se skvělou rukou, avšak menší ochotou běhat Noé Luonga 21:16 a 21:19 a uhrál i poslední zápas proti domácímu Aaronu Waltlovi, ačkoliv při něm nezahrál míč jinam než do středního boxu. V pavouku v prvním kole vypadl s Ole Schrothem, soupeř se v průběhu zlepšil, škoda prvního setu 21:23 a 9:21.

Kryštof také prošel ze základní skupiny, když porazil rakouského borce Ziao Zhou a naopak podlehl lépe běhajícímu Leonu Kaschurovi, turnajové jedničce z Německa. Zápas viděl na videu a bylo znát, že se z něj ponaučil, protože jeho vystoupení v pavouku sneslo přísnější měřitka. Proti Thomasovi Mabbemu se dobře pohyboval, ničil soupeře pestrou rozehrávkou a byl to souboj, jak se patří: 21:3 8:21 a třetí set, kdy Kryštofovi došly síly, přesto 17:21 s o rok starším a velmi dobrým Belgičanem.

Společné vystoupení kluků v deblu bylo velkou radostí. Na debla se Kryštof s Fílou opravdu těšili a v sobotu se stali postrachem větších a silnějších soupeřů, když na ně „vlétli,“ drtili je agresivním příjmem, umístěnými smeči a zadrženými dropy. Tak přehráli pár Davide Izzo-Noel Tappeiner (Itálie-Švýcarsko) 23:21 16:21 a 21:7. Ve čtvrtfinále v obdobném stylu francouzskou dvojici Paul Massias-Ziegler a Luc Thalmann 21:12 a 21:16. Škoda, že si energii nepřenesli do nedělního semifinále, kdy na ně dolehla únava, jiné prostředí (hra na koberci, s rozhodčím) a nebyli už tak odvážní. Německé dvojici Linus Emmerich a Leon Kaschura tak podlehli 15:21 a 10:21.

WhatsApp Image 2021-06-06 at 14.18.43

Marek byl hlavní hvězdou pražského týmu, což potvrdil v obou disciplínách, do kterých zasáhl. V mixu s Bárou Bursovou prošli přes těžké soupeře až do finále. Vyřadili postupně italský pár De Leon-Torres, Belgičany Mabbe-Van Parys, švýcarskou dvojici Tappeiner-Vegh a německý pár Ohliger-Poluektov. Do finále však pro zranění Báry nenastoupili. V singlu si Mára pohlídal postup ze skupiny přes Felixe Steinwendera, Jonase Schmidta a Livio Jäggiho vždy ve dvou setech. V pavouku si poradil se záludně hrajícím Ole Schrothem, ve čtvrtfinále zdolal svého velkého soupeře z ČR Vaška Simona (poprvé v kariéře) a v semifinále zopakoval třísetovou výhru nad Noelem Tappeinerem ze Švýcarska. Pomohl i Márův přístup, kdy se podíval na video ze zápasu v týmovém turnaji, zanalyzoval silné a slabé stránky a připravil předem zápasovou taktiku.

Finálový soupeř Zyver De Leon Márovi nesedl, hrál nepříjemně do drajvu, skvěle na síti a trvalo, než se Mára vůbec začal dostávat do výměn. Výsledek 7:21 a 16:21 naznačuje výrazné zlepšení ve druhém setu, ale italský borec byl celkově určitě lepší a zaslouženě zvítězil.

Za celé čtyři dny patří závěrem velký dík nejen hráčům a jejich rodinám, které nám připravily v Praze „triumfální“ uvítání i s dortem, šampaňským a dárečky, ale také rakouským organizátorům, kteří v nelehké době turnaj připravili, čelili řadě problémů před turnajem i během něj a nakonec to zvládli a umožnili nám prožít krásné dny, vidět po měsících bez adekvátní přípravy a hlavně soutěže naše zase „v akci.“ Už se těšíme na další turnaje!

WhatsApp Image 2021-06-06 at 22.16.42