20211022_174501Ve dnech 21.-23. října se v Odense konal turnaj kategorie U15 zařazený do sledovaných pro mistrovství Evropy této věkové kategorie. Denmark Open U15 jako elitní turnaj dánské série byl součástí velkého badmintonového týdne, během nějž v Odense probíhá turnaj BWF Tour 1000 za účasti největších světových hvězd. Vedle toho pak celá řada turnajů mládeže, kde si hráči nejen zasoutěží, ale mají možnost také navštívit „velký“ turnaj a vidět na vlastní oči hráče jako Axelsen, Momota nebo Lee.

Za jedinečným zážitkem a posbírání zkušeností se vydala z ČR výprava sedmi hráčů, z toho pět z našeho klubu. Amélii Maixnerovou a Štěpánku Nýdrlovou doplnili Kryštof Coufal, Filip Titěra a Petr Bříza (SK Prosek Praha), dále pak Kryštof Klíma (Sokol ČB) a Vojtěch Strejček (Hamr), v turnaji hráče vedl trenér Tomáš Krajča.

Za velkou pomoc s organizací výjezdu děkujeme rodičům hráčů, v čele s p. Strejčkem, který nám zapůjčil velké auto, a Zdeňkem Coufalem, který obě cesty odřídil. Samozřejmě pak patří dík také dobrovolníkům z dánského klubu Svendborg, kteří se starají o ubytování hráčů v Korup Skole a jako vždy nám vytvořili přátelské a příjemné místo k pobytu.

Výsledky turnaje Denmark Junior U15: online

Dlouhá a deštivá byla středeční cesta do Dánska. Ani lijavce v okolí Hamburku, ani pečlivá dánská hraniční kontrola nám však nezabránila vstoupit do země, která díky velké proočkovanosti zrušila většinu covidových opatření a byla tak pro nás během turnaje i mimo krásným místem, kde je svět opět v pořádku.

Po ubytování v jedné ze tříd Korup Skole jsme se naladili na turnaj i se specifiky dánských pravidel. Mezi ně patří pozice „rozhodčího,“ který pouze otáčí čísla, zatímco hráči hlásí auty a zodpovídají každý za svou polovinu kurtu. Omezení koučinku na porady v 11 bodech a mezi sety (nikoliv ovšem mezi výměnami), což značně omezuje vliv trenéra či případně rodiče na průběh zápasu. I další drobnosti, jako je samozřejmé poskytování míčků pro rozehrávku i pro hru pořadatelem v rámci startovného, klapající organizace i provázání s velkým turnajem. Letos přece jen Dánové malinko „zaskřípali“ – stalo se to vinou kopírování vět do propozic, kdy tak informace před turnajem uváděly špatné datum objednání ubytování a zejména informaci, že se nebude hrát mix – smíšená čtyřhra se však hrála, a to především mrzelo belgické hráče a jejich trenéra, jenž je do mixu nepřihlásil…

Naši hráči letos zasáhli do kategorie U15-E, hráli tedy s nejlepšími dánskými hráči ročníků narození 2007 a mladší. Vedle toho se turnaje účastnili velmi dobří hráči ze Švédska, Norska, Belgie, Francie, ba dokonce i USA a Indie. Naši hráči 2008 a 2009 minulý týden ovládli domácí týmový šampionát, v Dánsku jsme poznali, zač je toho ve věkové kategorii U15 loket na té nejlepší mezinárodní scéně.

Vítězné zápasy jsme tak počítali na prstech jedné ruky a spíše se soustředili na to nejen při vlastní hře, ale i při sledování úspěšnějších hráčů získat inspiraci, co zlepšit, které dovednosti nám ještě scházejí, a jak ti nejlepší zvládají herní situace, psychický tlak a vedení zápasu.

Ve čtvrtečním programu dvouher nejprve Kryštof K dostal školu, jak je těžké srovnat se s nezvyklým prostředím dánského turnaje a podlehl jasně svému soupeři Rasmussenovi. Také Petr uhrál jen 7 a 8 bodů na prvního soupeře ve skupině Rosenlunda. Druhá skupinová prohra Kryštofa K s Nilssonem znamenala konec nadějí na postup. Brzy ale došlo i na lepší výkony a výsledky. Vojta si poradil s Kristensenem 26:24 a 21:13 a zaznamenal první českou výhru. A Kryštof C zvládl takticky a mentálně třísetovou bitvu se španělským borcem Rodriguezem. Celkem „hratelného“ soupeře měl i Filip, avšak Gustavu Nohrovi podlehl ve dvou setech zejména vinou krátkých míčů do zadní části kurtu.

Těsně před 11 hodinou se do hry dostaly i holky. Ami nehrála svůj nejlepší badminton, a bohužel ve třech setech podlehla Švédce Harakamani – v těžkém zápase měla méně úderové jistoty. Naproti tomu Štěpánka s ledovým klidem zvládla otočit nepříznivý průběh obou setů a porazila Marii Laugesen.

K dílčím výhrám ve skupinách kluků už se bohužel další úspěchy nepřidaly. Vojta podlehl Matthiasi de Moura Fallesenovi a ve třech setech také Peteru Bille Bigartovi. Svůj druhý zápas ve skupině prohrál též Filip s Nickolai Sheng Zhangem a Petr, jenž nestačil na Aske Romera. A bohužel neuspěl ani Kryštof, který uhrál první set, avšak v dalších dvou podlehl Mikkelu Eilersen Bouetovi.

Dívky sehrály dva moc pěkné zápasy. Ami v opakování duelu z Rakouska porazila Tammi Van Wonterghem z Belgie – ačkoliv to bylo až v koncovce třetí sady, Ami hrála mnohem lépe než v Rakousku a byla to ona, kdo diktoval hru. Krásný zápas sehrála i Štěpánka proti Leonie Sauer z Německa. Vyšší a starší soupeřku potrápila a po výsledku 22:24 21:18 a 13:21 odešla sice poražena, ale se ctí.

20211021_172346

Páteční program turnaje odstartovaly mixy. Do nich zasáhli pouze prosečtí hráči. Byly to tři prohrané zápasy, každý s jiným „příběhem.“ Ami a Kryštof proti páru Thillemann-Vilger udělali strašně moc chyb už z příjmu a z řady jednodušších situací na to, aby mohli uspět. Filip hrál s Leanu Laurent z Francie a čelili soupeřům z Indie – Negi/Rawat. Pozdější vítězové turnaje ve dvouhrách nedali Filipovi s Leanou šanci, ale i když skóre bylo jednoznačné, výměny často dlouhé a kvalitní. Velkou pochvalu za mixový výkon pak zaslouží naši nejmladší Petr a Štěpánka, kteří hráli s párem Johansen/Benhoft tři sety a předvedli, že vědí, kam rozehrávat první míče, jak takticky připravit soupeře o útok a že vědí, jak pokrýt kurt. Dobrá práce.

Následovaly čtyřhry dívek a chlapců. Skvělý výkon předvedly Štěpánka a Ami, které porazily švédskou dvojici Harakamani/Strömberg ve dvou setech, zejména díky útočnému pojetí a dobrému vzájemnému doplňování. Ami se tak dočkala odvety za prohraný singl a mohla těšit na další zápas v pavouku. Moc hezký zápas sehráli i Filip s Kryštofem proti páru Kingo Jensen/Svej 17:21 21:18 a 17:21, velmi dobrá práce v obraně a šikovnost v mezihře. Soupeři byli větší a silnější, ale kluci se nemusejí za svůj výkon vůbec stydět. Petr hrál s německý spoluhráčem Felixem Schüttem a ačkoliv bojoval a snažil se jak pohybově tak údery, na dvojici Svenninsen-Brogaard to nestačilo. Konečně Kryštof s Vojtou uzavřeli náš účet prohrou s párem Petersen/Dupont, který byl technicky zdatnější a silnější, ale uhraných 16 a 15 bodů svědčí o dobrém a bojovném výkonu.

Oba dny jsme po turnaji spěchali do velké haly v Odense a měli možnost vidět světové hvězdy naživo. Obrovský zážitek – vnímat jejich pohyb a rychlost, jak se rozehrávají, jaké volí křivky, čtou hru svých soupeřů, v kterých situacích riskují a kdy hrají na jistotu. Je to velká škola badmintonu a nejen informace, ale i emoce a pocity, když plná hala vítá Viktora Axelsena a děti mají možnost si s ním plácnout, když se hrají dramatické koncovky a publikum ani nedýchá… Stejně jako samotný turnaj na kurtech sportovní haly Paarup též sledování Denmark Open bylo inspirující a motivující do další práce.

Tak tedy vzhůru a s chutí do dalších tréninkových dnů a týdnů, přetavit vše, co jsme si z Dánska odvezli, v zlepšení a úspěchy na domácí i mezinárodní scéně.