Ve dnech 27.-29. září se v chorvatském hlavním městě Záhřebu konal turnaj Zagreb U17 do žebříčku BEC a mládežnické klání Youth Open pro kategorie U9, U11, U13 a U15. Náš klub zorganizoval výjezd mladých nadějí a obsadil všechny věkové kategorie. A nejeli jsme se jen zúčastnit: celkem prosečtí hráči vybojoval pět medailí a ve skupinách i pavoucích se vůbec neztratili. Děti v turnaji vedli trenéři Tomáš Krajča a Anežka Limanovská, „účastníky zájezdu“ pak byli Agátka a Amálka Maixnerovy, Štěpánka Nýdrlová, Kryštof Coufal, Filip Titěra, Vanda Sedláčková, Ivča Treperová a Kája Nachtmanová.
Výsledky:
turnaj U17: tournamentsoftware
turnaj U9-U15: tournamentsoftware
Velký dík patří všem, kteří se podíleli na organizaci. Panu Dvořákovi, který zajistil turnaj pro skupinu hráčů U17 včetně naší Káji, o kterou tak bylo po celé tři dny perfektně postaráno. Rodičům proseckých hráčů, kteří nás odvezli tam i zpět, zajistili ubytování, financovali nákladný výjezd a udělali vše pro pohodu a zázemí dětí i trenérů. A všem, kteří se postarali o dobrou náladu během tří turnajových dnů.
V Záhřebu jsme vytvořili fajn proseckou enklávu. Pod dohledem našeho tučňáka Vítězslava, který se poprvé podíval do zahraničí (ostatně stejně jako řada hráčů), s vlajkou a klubovými dresy a velkým entuziasmem a bojovností na kurtech. Konkurenci nám vytvářeli především hráči z balkánských zemí a tak, jak to u mezinárodních turnajů bývá, někteří byli slabší než my, jiní srovnatelní a někteří hodně šikovní – menší znalost soupeřů, papírové předpoklady a pestrost stylů jsou velkou přidanou hodnotou, proč na tyto turnaje jezdit. A bylo skvělé, že se SK Prosek Praha zařadil mezi ty nejúspěšnější kluby Zagreb Youth Open.
Když začneme od nejmenších. V kategorii U9 startovala Agátka Maixnerová. Přes několik dramatických třísetových duelů se probojovala až do finále. V semifinále a finále zvládla „dvojboj“ proti šikovným slečnám ze sousedního Slovenska a odvezla si úžasnou zlatou medaili! Od Agátky by se starší hráči mohli učit, jak se zvládají koncovky, i když to divákům a trenérům přivodilo téměř infarktové stavy, Agi hrála v závěrech setů prostě skvěle 🙂
Mezi dívkami U11 byla Štěpánka Nýdrlová jednou ze silnějších hráček. V singlu prošla bez problémů základní skupinou. V pavouku vyřadila svou deblovou spoluhráčku Raniu Vindiš, v semifinále si poradila s výrazně vyšší soupeřkou. Finále už bylo větší výzvou. Nositelka slavného jména Alteya Stoeva, šikovná a agresivně hrající levačka, Štěpánku přehrála svou rychlostí a dynamikou – celkově to tedy bylo 2. místo. Zklamání netrvalo dlouho, protože záhy musela Štěpánka nastoupit k finále čtyřhry U11. Společně s Raniou Vindiš v něm suverénním způsobem zdolaly složený chorvatsko-maďarský pár a získaly zlaté medaile. Veliká gratulace a potvrzení, že máme v klubu velký badmintonový talent.
V kategorii U13 nás zastupovali Amélie Maixnerová, Kryštof Coufal a Filip Titěra. Klukům se nepodařilo probojovat ze základních skupin singlu – Kryštofa vyřadil Milan Mesterházy, maďarský hráč a pozdější stříbrný medailista. Bylo to ale těsné a Kryštof si zápas sám pokazil v koncovkách. Filip neměl šanci proti suverénovi turnaje Lucovi Pandelemu z Rumunska – aspoň si ale vyzkoušel zápas proti opravdu špičkovému soupeři. V deblu se oba kluci prostříleli do semifinále a vybojovali tedy bronzové medaile – nad síly byli právě Rumuni Pandele a Dehelean, ale výsledek 14:21 a 16:21 i aktivní a bojovná hra nejsou žádnou ostudou. Amálka byla ve své základní skupině nasazená a vcelku s poklidem ji vyhrála, ale v pavouku vypadla už v prvním zápase proti Blazině ze Slovinska, nakonec vítězce celého turnaje. Vynahradila si to v deblu s Erikou Osičkovou, kde vybojovaly bronzové medaile – a v semifinále to proti bulharskému páru Dimitrova-Vasileva nebylo vůbec bez šance.
Turnaj U15 patřil do okruhu turnajů pro mistrovství Evropy ve Francii. Proto na něm byla konkurence o dost početnější i silnější. Tady už jsme na medaile nedosáhli, ale řada výkonů snesla přísné měřítko. Vanda Sedláčková v singlu postoupila ze skupiny, když porazila chorvatskou jedničku Buchberger, zápas čtvrtfinále proti silné Bulharce byl ve znamení dobré taktiky, ale množství nevynucených chyb. Celkově 5. místo. Ivča Treperová skončila už ve skupině po třísetovém boji s Popivanovou z Bulharska, kvalitní hra a velké nasazení nestačilo na dobrý útok soupeřky. Společně v deblu holky předvedly dobrou spolupráci. Nejprve vyřadily slovinský pár Halič-Koša. Do čtvrtfinále se probojovaly po třísetové výhře 21:12 18:21 a 21:19 nad maďarským párem Bozsogi-Hart. V pozdních večerních hodinách v sobotním programu nastoupily proti ruské dvojici Kharlapovich-Lisochkina. Jasná porážka 11:21 v prvním setu. Ve druhém holky také prohrávaly, pak ale našly mentální i fyzické síly a otočily na 21:17. Třetí set už byl opět v ruské režii. Pozdějším vítězkám podlehly Vanda s Ivčou 12:21. Holky uplatnily řadu věcí, které trénují, hrály deblově a doplňovaly se. Zároveň tyto kvalitní zápasy odhalily, kde jsou další rezervy a bude potřeba se zlepšit před dalšími turnaji podzimní sezóny.
Kája Nachmanová v turnaji BEC U17 předvedla dobré výkony a určitě si spravila chuť po nedávném turnaji GPB v Pardubicích. V mixové premiéře s Danem Dvořákem zvládli třísetový souboj s ruským párem Lanin-Kuptcova 21:17 14:21 a 21:17. Ve druhém kole nestačuli na pár Nikolaev-Chepisheva z Bulharska 19:21 a 17:21. V singlu dostala Kája velkou šanci – první kolo proti Slovince Matovič bylo vlastně soubojem o dvě kola, protože nasazená Ema Staňková se z turnaje odhlásila. Kája to zvládla, i když ve třech setech, a dostala se tedy mezi 16 nejlepších. Tam prověřila Petru Maixnerovou. Vítězka turnaje Káje povolila 15 a 13 bodů, těžila z dobré kondiční připravenosti a rychlé rozehrávky. V deblu Kája spolu s Tinou Kozempelovou podlehly už v prvním kole švédské dvojici „malá-velká“ Khushi Harakamani – Thea Roslin 13:21 25:23 a 10:21. Konec třetí sady ovlivnil pomalý míč – i s tím se musíme umět vypořádat a ne se „odevzdat osudu“.
Hráči odjížděli ze Záhřebu s dojmem velkého zážitku a určitě jim turnaj přinese motivaci do další přípravy a tréninkové práce. Pro trenéry je zase turnaj šancí získat náměty a srovnání s konkurencí a utvrdit se v cestě, po které s hráči jdeme.
No Comments Yet