DSC_1136Ve dnech 11.-14. února hostila Pécs mezinárodní juniorské mistrovství Maďarska. Turnaje se zúčastnila i Berta Ausbergerová spolu s reprezentační výpravou pod vedením trenéra Radka Votavy a Pavla Floriana. Bertě se v obou disciplínách, které hrála, povedlo získat jedno kolo, ve druhém se však vždy s turnajem musela rozloučit.

Kompletní výsledky: tournamentsoftware

V mixu společně s Matějem Hubáčkem Berta nejprve porazila italský pár Fabio Caponio-Claudia Vorhauser 21:19 a 21:9 během 22 minut. Ve druhém kole ale bohužel nestačili na turnajové sedmičky, Adama Horáka a Zuzku Pálkovou ze Slovenska výsledkem 12:21 a 14:21.

Ve čtyřhře startovala Berta spolu s Anežkou Nováčkovou. V prvním kole si holky poradily s národnostně smíšeným párem Hanna Innerhofer (Itálie)-Maria Eleni Rougliou (Řecko) 21:10 a 21:12. Ve druhém ale nestačily na šesté nasazené Švédky Emmu Karlsson a Johannu Magnusson 9:21 a 11:21.

Přikládáme ještě společnou část hodnocení hráčů od obou trenérů:

důležitost podání a příjmu – obzvlášť v párech je podání a příjem (jejich kvalita a účinnost) zcela zásadní pro úspěch ve hře. I ve dvouhře může kvalitní podání/příjem přinést opravdu mnoho. Na vás je, abyste se s tím učili pracovat a tuto základní dovednost nejen trénovali, ale pilovali do naprosté dokonalosti. Je to o mravenčí práci, která se vám ale jednoznačně v dobrém vrátí.

vstup do zápasů – měl by být energický, odhodlaný, připravenou taktikou a způsobem boje máte šanci soupeře zaskočit a získat v zápase zápasu/setu rychlé body, které vám mohou v koncovce velmi pomoci. Nicméně neznamená to vstupovat do zápasů divoce, doslova pobláznění a bez potřebné koncentrace. Důležité je dobré (nejčastěji vysoké) tempo, bezchybnost a připravená strategie = to když funguje, snáze se dá vše poupravovat a i trenér má od samého začátku šanci více vstupovat mezi výměnami do zápasu a pomoci vám. Pokud musí dávat instrukce typu „bez chyby, soustřeď se“ apod., je to v podstatě ztráta času.

pár = v párech jste tým a to za každých okolností. Při hře si nesmíte dávat najevo, že jeden z vás je lepší než druhý, nebo vyčítat, že ten měl udělat to a ten zas tohle a neudělal to. Tohle může dostat prostor v otevřené komunikaci až po zápase, ale na kurtu byste měli táhnout za jeden provaz, vědět, že dýcháte za sebe navzájem.

nálada (herní rozpoložení) = pracovat na pozitivním přístupu, umět se pochválit, nepadat z dobré koncentrace dolů, mít hlavu nahoře, povzbuzovat se (ať se v negativní náladě utopí váš soupeř, ale nikdy ne vy). Zápas je souboj, při kterém se potřebujete cítit co nejlépe tak, abyste v sobě našli co nejvíce energie, která vám pomůže zápas(y) vyhrát.

přemýšlení o své hře = měli byste si uvědomit a neustále přicházet na to, jaký je váš herní styl, o co je opřený, co jsou vaše silné stránky nebo naopak slabiny a dle toho jich využívat nebo se snažit je neodkrývat. Když budete vědět, na co se ve své vlastní hře můžete spolehnout vy sami, snáze odhalíte i to, v čem dokážete přehrát soupeře a co bude vadit právě jemu. Tím, že budete přemýšlet o své vlastní hře automaticky, budete přemýšlet i o tom, čím se prosazuje váš soupeř (ostatní hráči) a i z jeho/jejich hry se dokážete učit.

přemýšlení o všem důležitém pro váš výkonnostní růst = mnoho složek (spánek, jídlo, koukání do monitorů, pitný režim, péče o své zdraví) až třeba po to, jak trávit čas na turnajích, když prohrajete, když vyhráváte… Uvědomit si, že to jsou dny, kdy doma trénujete a nic neděláním ztrácíte tréninky… Být obecně fit je důležité, obzvlášť v badmintonu. Čím více fit budete, tím více vydržíte i mentálně. On totiž mozek funguje líp po všech stránkách, když jste čerství a máte dostatek energie. Čím později přijde fyzická únava, tím déle bude i vaše hlava pracovat pro výkon, který chcete podat. Koncentrace a schopnost kvalitní tréninkové/zápasové práce s fyzickou kondicí a všeobecnou tělesnou zdatností přímo souvisejí.