Stabilizační a senzomotorické cvičení a relax ve vířivce …
ANEB
Jak jsme si hráli na chrobáky, pelikány a potápky …
Když jsme v sezóně 2011-2012 jako oddíl dosáhli díky výsledkům našich mladých hráčů na dotaci svazu určenou na rozvoj mládeže (program TOP 20), přemýšleli jsme jak tyto prostředky použít tak, aby z větší části „cestovaly“ zpět právě k těm hráčům, kteří se o to zasloužili. Nákupem balónů na tréninky mládeže jsme utratili cca 1/3 prostředků a nabídli tak část podpory všem našim mladým hráčům. Další 1/3 jsme použili formou proplácení části nákladů na turnajích GPA, čímž jsme vrátili část prostředků právě těm „zasloužilým“ úspěšným hráčům a také dalším, kteří začali na GPA postupovat. A poslední třetinu jsme se rozhodli využít na regeneraci dotčené „zasloužilé“ skupiny hráčů … a zařadili jsme „plavecký trénink“ – no trochu plavání a hodně dovádění v bazénu a ve vířivce
V sezóně 2012-2013 jsme tedy začali pravidelně každé úterý jezdit nejprve do Neratovic a posléze do bazénu Šutka. Vždyť regenerace, to je dnes nedílná součást každého sportovního tréninku.
Ale regenerace není samospasitelná a vzhledem k dalším případům bolavých kolen a zvrknutých kotníků začínalo být zřejmé, že by bylo vhodné zařadit kromě samotné regenerace také trochu posilovací a stabilizační trénink, což je dnes opět nedílná součást sportovního tréninku. Ač se snažíme zařazovat podobná cvičení do programu všech tréninků, není to dostačující – přeci jen se snažíme maximálně využít prostor na kurtech k badmintonu a také nám scházejí dobré pomůcky a odborné vedení.
Vzhledem k velmi dobrým osobním zkušenostem s nabídkou fyzioterapeutického oddělení Centra léčby pohybového aparátu (CLPA, poliklinika Vysočany) jsme se rozhodli zkusit spolupráci právě tady. Domluvili jsme nejprve screeningovém vyšetření skupiny hráčů fyzioterapeuty, kteří nám posléze doporučili skupinové cvičení pod odborným vedením v tělocvičně centra zaměřené právě na posilování opomíjených svalových skupin, vyrovnání asymetrického zatížení při badmintonovém tréninku, protažení zkrácených svalů, stabilizační a senzomotorické cvičení na balančních plochách atd. Toto cvičení jsme ještě doplnili o část regenerační – vířivku a masážní vany. Vznikl tak trénink obsahující 30-40 minut cvičení v tělocvičně + 20 minut relaxu, 1x týdně, vždy v úterý po dobu 10-ti týdnů (září – listopad).
Protože tento trénink je nad rámec oddílové činnosti a není právě levný, bylo potřeba určit, kterým hráčům to můžeme umožnit, resp. nabídnout s tím, že je potřeba si na to také trochu přispět (mimo jiné také z motivačních důvodů). Vybrali jsme tentokrát kromě těch, kteří opět bodovali v programu TOP 20 (za sezónu 2012-2013) také další, u kterých jsme viděli dobré předpoklady pro další badmintonový růst a především určitý „tah na bránu“. Ne každý z určené skupiny tuto možnost využil a ne každý, kdo absolvoval vyšetření, se rozhodl zapojit do tohoto tréninku (z různých důvodů, zranění, školní povinnosti apod.). Nakonec tedy vznikla skupinka 14 hráčů. Desítku těch, kteří absolvovali vyšetření, jsme doplnili o další 4 mladé naděje. Všichni si přispěli částkou 400,- Kč/osobu, což činí necelých 24 % z celkové částky zaplacené za celý blok cvičení a rehabilitace.
Myslím, že jsme si cvičení s Mgr. Danou Šachovou opravdu užili, mockrát jsme se zasmáli – třeba při cvičení na velkých míčích v pozici chrobáka nebo při balancování na balanční plošince v pozici pelikána a samozřejmě jsme příjemně zrelaxovali ve vířivce a v masážních vanách. Také proto jsme domluvili pokračování, které začne 4. března a bude trvat opět 10 týdnů. Ještě před tím bychom doplnili vyšetření u několika dalších dětí a celou skupinku upravíme s ohledem na ukázněnost, přístup, nasazení v trénincích a zápasech.
Protože se našli takoví, kteří v průběhu celých 10-ti týdnů nepochopili, že jde nejen o zábavu, ale především o bonus – o trénink, který jim rozšiřuje předpoklady pro zlepšování badmintonových dovedností. Protože právě dobrá stabilita, správné držení těla a rozložení těžiště, posílení mezilopatkových a břišních svalů, protažení zkrácených svalů používaných při badmintonu … to vše je nezbytné pro zlepšování specificky badmintonových schopností (především pohybových, které protože dobrá technika práce s raketou má smysl teprve tehdy, když mám rychlý start, k úderu doběhnu včas a správně se k němu postavím).
Je smutné, že právě ti, kteří takové cvičení potřebují nejvíce, nejvíce rozptylují soustředění ostatních – ať už nepozorností, neustálými komentáři a smíchem namísto správného dýchání apod. (Dan Z.) nebo neustálým posuzováním toho, jak cvičí nebo by měli cvičit ostatní namísto toho, aby se sám soustředil na správné provedení cviků (Vojta S.). A protože jde o cvičení pro vybranou skupinu a nemáme prostředky na to, abychom takový trénink umožnili všem, musím pro další pokračování zohlednit také přístup, „nasazení“ a schopnost pochopit, co je pro můj badmintonový růst přínosné.
Vyšetřením prošli:
Benešová Jitka, Vorlík Jan, Nguyen Honza, Zelinková Míša, Pitro Šimon, Ausbergerová Berta, Mocková Lucka, Houšková Kačka, Vlášková Šárka, Podivín Vašek, Palán Vašek, Dlouhý Ondra, Kubiš Dan, Skřivan Vojta, Zelinka Dan.
První blok cvičení absolvovali:
Vorlík Jan, Zelinková Míša, Ausbergerová Berta, Mocková Lucka, Vlášková Šárka, Podivín Vašek, Palán Vašek, Dlouhý Ondra, Skřivan Vojta, Zelinka Dan
+ Schumpeter Marek, Šulc Adam, Skřivanová Julie, Tvrdíková Veronika
Vyšetření doplníme (představa trenérů):
Schumpeter Marek, Šulc Adam, Skřivanová Julie, Tvrdíková Veronika
+ Obhlídal Vašek, Riegr Kuba
Druhý blok cvičení by mohli využít (představa trenérů):
Vorlík Jan, Zelinková Míša, Ausbergerová Berta, Mocková Lucka, Vlášková Šárka, Podivín Vašek, Palán Vašek, Dlouhý Ondra, Kubiš Dan,
Schumpeter Marek, Šulc Adam, Skřivanová Julie, Tvrdíková Veronika
Obhlídal Vašek, Riegr Kuba
No Comments Yet